Luni incep evaluarile nationale ale elevilor de clasa a II-a. Parintii vor afla astfel care este nivelul copiilor la Limba romana – scris si citit, precum si la Matematica.

Testele nu urmaresc reproducerea unor continuturi, ci evalueaza deprinderi si competente, pe care curriculumul trebuie sa le formeze copiilor.

Rezultatele nu se trec in catalog, sunt comunicate fiecarui parinte si stau la baza planurilor individualizate de invatare pe care invatatorii trebuie sa le construiasca pentru elevii la care descopera anumite probleme.

Evaluarile de la final de clasa a II-a sunt organizate pentru al doilea an la nivel national, insa este primul an in care la testare intra elevi care au facut clasa pregatitoare si au avut curriculum nou la clasele I si a II-a.

Calendarul Evaluarii Nationale de la finalul clasei a II-a 2015

• 18 mai 2015: Scris – Limba romana