Elevii Școlii Gimnaziale ,,Kids Club” participă la olimpiade și  concursuri școlare, realizându-se astfel o analiză obiectivă a cunoștințelor, competențelor și abilitătilor dobândite pe parcursul întregului an școlar:

• Eurojunior – 16 noiembrie 2017
  • English, my love – 17 noiembrie 2017
  • Comper  Limba Română etapa I – 16 ianuarie 2018
  • Comper Limba Română etapa a II-a – 16 martie 2018
  • Comper Limba Română etapa a III-a – 11 mai 2018
  • Comper Matematică etapa I – 26 ianuarie 2018
  • Comper Matematică etapa a II-a – 23 martie 2018
  • Comper Matematică etapa a III-a – 18 mai 2018.
  • Gazeta matematică etapa I – 30 ianuarie 2018
  • Gazeta matematică etapa a II-a –  28 martie 2018
  • Gazeta matematică etapa a III-a – 24 mai 2018
  • Olimpiada de Limba Română faza pe școală, faza locală, faza județeană, faza națională (cls. a IV-a, a V-a, a VI-a)
  • Olimpiada de Matematică faza pe școală, faza locală, faza județeană, faza națională ( cls. a IV-a, a V-a, a VI-a)

Concursurile sunt prilej de testare a propriilor achiziții, de gestionare a emoțiilor, de asumare a unor exerciții sau consecințe decizionale și pot conduce la întărirea unor percepții, la construirea sau afirmarea stimei de sine, la dezvoltarea unor abilități de viață. Elevii  își vor exersa răbdarea, perseverența și responsabilitatea, vor învăța să gestioneze stări emoționale, vor conștientiza valoarea efortului și a disciplinei.